Projekt jest realizowany na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Skierowany jest do mieszkańców wsi, rolników, samorządów i organizacji wiejskich. Główną ideą jest podniesienie wiedzy środowisk wiejskich i zmobilizowanie do praktycznych działań na rzecz zadrzewień i zakrzewień śródpolnych, zachowania miedz i przyjaznych siedlisk dla zapylaczy na terenach o wysokiej intensyfikacji rolnictwa.
Warsztaty mają na celu podniesienie wiedzy mieszkańców wsi, rolników, samorządów, uczniów szkół rolniczych, w zakresie praktycznych sposobów łagodzenia zmian klimatycznych, mobilizowanie do dbania i utrzymania wartościowych siedlisk i wykonywania śródpolnych nasadzeń.
5. Przygotowanie mieszkańców wsi i rolników do tworzenia modelowych zadrzewień – organizacja konkursu.
Konkurs to forma edukacji poprzez konkretne działania mająca na celu zachęcenie społeczności lokalnych do odtwarzania lub zakładania stref zadrzewień na terenach o szczególnej intensyfikacji rolnictwa. Nasadzenia drzew, krzewów, roślin miododajnych, powinny być wykonywane w bezpośrednim sąsiedztwie pól przy drogach, miedzach, strefach buforowych. W konkursie mogą przedstawić swoje projekty grupy nieformalne, organizacje, grupy rolników, samorządy gminne w imieniu mieszkańców. Zostanie wybranych 24 laureatów, którzy będą mieli zapewniony materiał nasadzeniowy za kwotę 3500 zł.
6. Organizacja konkursu dla uczniów szkół rolniczych i ponadgimnazjalnych „Drzewa robią dobry klimat na wsi”
Konkurs ma na celu zachęcenie młodzieży do obserwacji przyrodniczych najbliższego otoczenia, wzbudzenie zainteresowania różnorodnością biologiczną siedlisk funkcjonujących w sąsiedztwie użytkowanych pól, naukę rozpoznawania podstawowych gatunków roślin i zwierząt występujących na miedzach, ugorach, w zadrzewieniach śródpolnych.
Kontakt - Joanna Woźnicka woznicka@zielonaakcja.pl tel. 76 86 294 30